Fotoğraf çekiminde yeni adres: Fotokare

2985 Okunma
 Çalışmalarına 2017 senesinde başlayan “Fotokare”yi daha yakından tanımak amacıyla yeni stüdyosunda hangi alanlarda faaliyet gösterdikleriyle ilgili Tania Sisa ve Daçya Lisan Güloğlu ile yaptığımız kısa sohbetimizi paylaşmak istiyorum.
 Sevgili Tania ve Daçya, Fotokare ne yapar diyerek başlayalım isterseniz.
Tania: Fotokare 2017 senesinde faaliyetlerine başlayan bir fotoğraf hizmeti kuruluşudur. Ağırlıklı olarak doğum, yeni doğan, bebek, aile çekimleri ve ürün çekimleriyle başlayan çalışmalarına Daçya ile yollarının kesişmesiyle bünyesine moda, yemek ve mimari çekim fotoğraflarını da katarak hizmet alanını genişletmiştir.
 Sanırım yurt dışında bir sergiye katılmışsınız, nasıl geliştiği hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Tania: Evet Lonra’da bir sergiye katıldık. Aslında Daçya ile tanışmamız da bu sergi sayesinde oldu. İkimiz de katılımcıydık. “Magnificent Spice Bazaar” isimli sergi 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar gününde Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde açıldı. Mısır Çarşısı’nda çektiğimiz karelerden oluşan sergi Türkiye’nin çok kültürlü mirasını gözler önüne serdi. Sanatçı Terry Katalan’ın küratörlüğünde Yunus Emre Enstitüsü ev sahipliğinde gerçekleşen fotoğraf sergisine Londra Büyükelçiliği, Türk Hava Yolları, Ara Güler Müzesi ve Doğuş Grubu katkıda bulundu. Türkiye’den Müslüman, Musevi, Ermeni ve Rum asıllı 19 Türk fotoğrafçının eserleri, Ara Güler’in Mısır Çarşısı fotoğraflarıyla birlikte sergilendi.
 Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?
Tania: 20 yıla yakın bir süre medikal yayıncılık sektöründe çalıştıktan sonra, ara verdiğim bir dönemde hobim olan fotoğrafçılık konusunda kendimi geliştirmeye karar verip farklı eğitimler aldım. Hobim bir tutkuya dönüşünce de profesyonel olarak yapar buldum kendimi… Doğumun mucizesini fotoğraflamak ve aileler ile en değerli anlarını paylaşmak bu mesleğe beni bağladı ama tek başına yetmedi ve fotoğraf projeleri üretmeye, bunu yanında İFSAK’ta (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) fotoğrafa benim gibi gönül verenlerle birlikte çalışmaya başladım. Halen dernekte Atölye ve Seminerler Birimi’ndeki çalışmalara destek veriyorum. Kısa zaman önce stüdyomuzu Maslak’a taşıyarak faaliyet alanlarımızı daha da genişletmeyi hedefledik.
 Daçya: 11 yaşımda amcamın bana fotoğraf makinesi hediye etmesiyle başlayan tutkum beni bugün buralara kadar taşıdı. Kendimi bildim bileli fotoğraf çektim, hobimin işime dönüşmesiyle başlayan bu yolculuğumda, işini çok severek yapan şanslı insanlardanım. Şu an en büyük tuttutkum ve hedefim, özellikle ilginç konseptler ve modellerle, yurt içi ve yurt dışında farklı mekânlarda fotoğraf çekimleri yaparak, yeni digital dünyada, markaların ürünleri için fark yaratan bir fotoğrafçı olmak…
 Bu aralar fotoğrafçılık sektörüne ilgi çok arttı, sizce bunun sebebi nedir?
Aslında artık telefonlar gelişti, kameralar çok kaliteli çekiyor, teknolojinin bu kadar iyiye gittiği noktada neden artık bir fotoğrafçıya gereksinim duyulsun?
Tania & Daçya: Görsel bir çağa geçtik ve bu çağda ağırlıklı olarak da gençler kendilerini ve yaptıklarını çevrelerinde daha fazla görünür kılmak istiyorlar. Bu anlamda fotoğraf da çok önemli bir rol üstleniyor. Evet elimizdeki cep telefonları artık konuşmak için değil, içeriğindeki teknolojik üstünlükleriyle satış yapabilir hale geldiler ama tek işi fotoğraf çekmek olan kameralara yetişmek için daha çok yolları var. Daha da önemlisi en kapasiteli makineye sahip olmak da iyi fotoğraf çekmeyi garantilemiyor. Fotoğraf bir görsel anlatım sanatı ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin fotoğrafçı gözüyle dünyayı görmek hep bir gereklilik ve güzellik olacak.
 Fotokare olarak ne hedefleriniz var?
Tania&Daçya: Stüdyo fotoğrafçılığı anlamında çekimlerimize, projelerimize ve fotoğraf atölyelerimize devam edeceğiz. Bunun yanında farklı konularda etkinlikler ekleyerek stüdyomuzdaki hareketliliği artırmak ve herkesin keyifle geleceği bir mekâna dönüştürmek istiyoruz. Farklı ilgi alanlarına yönelik uzmanından söyleşiler, yarım veya tam günlük workshoplar düzenleyeceğiz. Üst çatı katımızı ürünlerinin lansmanını yapmak isteyenler ve/ veya eserlerini sergilemek isteyenler için tasarladık.

Bizlere ulaşmak isterseniz kişisel hesaplarımız:

Tania Sisa
www.taniasisa.com
instagram: tania.babyphotography

Daçya Lisan
www.dcyphoto.com
instagram:photodcy

Fotokare hesaplarımız:
www.fotokare.com.tr
instagram: fotokare_studio
Linkedin: Fotokare
Facebook: Fotokare