Feriköy’de bir kaval ustası: Bilûrçi Nişo Usta

1688 Okunma
 Belki semtte akrabaları, hemşerileri vardı. Belki de başka bir nedenle ama anlatılana göre sonuçta Feriköy’ü tercih etmişler, 1970’de çok çocuklu bir aile olarak gelip buraya yerleşmişlerdi. Yine söylenene göre ailenin reisi hemen evlerinin altındaki dükkânı tutmuş ve çalışmaya başlamıştı. Günlerin adım adım getirdiği tanışma faslında komşuları, adamın adının Dikran Nişan olduğunu, Diyarbakır’dan geldiğini, oradayken küçük bir marangoz dükkânının bulunduğunu da öğrenir.
 Ailenin bu yeni döneminde Dikran Nişan yine ahşap işi yapmakta, her zamanki gibi ince işçilikli çalışmakta, geride bıraktığı şehirde olduğu gibi kaval, duduk ve zurna üretmektedir. O zamana kadar kaç kaval yapmıştır büyük ihtimalle sayısını kendi de bilmiyordur ama Dikran ilk kavalını 12 yaşında, ustasının nezaretinde yapmıştır. Ustası, yörede Popo Usta olarak tanınan Maybalı Hagop’tur.
 Küçük Dikran, dükkâna ilk geldiği yıllarda ve eli işe yeni yeni yatmaya başladığında ustasından gizli bir şeyler yapıp ortaya çıkarmaya da başlar. Bitirince kırıp atar ki ustası görüp kızmasın. Büyük ihtimalle Hagop usta bunun farkındadır ve ondaki ışığı görmüştür. Dikran Nişan, böyle böyle çocukluktan gençliğe adım atar ve Maybalı Hagop’un yanında ustalaşır ve bir gün gelir, Hagop Bey terk-i diyar eder. Alır ailesini, Beyrut’taki akrabalarının yanına yerleşir. Dükkânı da kendi yetiştirdiği ve artık sanatına güvendiği Dikran’a bırakır. Eminim gözü de arkada kalmamıştır.
 Genç ustanın yaptığı tüm işler ona yıllar içinde haklı bir ün kazandırır. Diyarbakırlının günlük hayatında kullandığı bir nice ahşap işi artık onun elinden çıkmaktadır. Bunlar, makaradan ceviz kıracağına, kavaldan, zurnaya, masuradan “payton” toplarına kadar çok çeşitlilik arz eder. Yörede “cennah” tabir edilen ve kavgalarda kullanılan başı topuzlu bir sopa vardır. İstendiğinde onu da yapar ama bu konuda “öldürücü darbeyi vuramayacak uzunlukta yapmak Xalê (=dayı) Nişo’nun maharetidir” diye yazılmıştır. (1)
...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz