Faydalı fakat sevilmeyen sebzeleri tüketme rehberi

161 Okunma
 Çoğumuzun ortak derdi, günlük almamız gereken miktarlarda meyve ve sebzeyi tüketemiyor olmak. Özellikle konu sebzeye gelince kolay yenenleri rahatça tüketir, gereksiz bulduklarımızıysa bir kenara iter, yok sayarız.
 Hele ki maydanoz gibi mucizevi bir bitkiyi; ıspanak, semizotu gibi vitamin deposu besinleri genellikle daha da zor tüketiriz. Tüm bu besinler, vitaminlerini kaybetmemeleri için çiğ tüketilmelidir ki bu yeme işlemini daha da zorlaştırır. Buradan yola çıkarak; renkli, sağlıklı ve farklı alternatiflerle herkese çekici gelecek cazip tarifler yarattım.
 Bu tarifleri hazırlarken, sebze ve meyve dengesini doğru ayarlamaya, en sevilenleri ve en sevilmeyenleri belli oranlarda harmanlamaya, baskın tatların öne geçmemesi için oranlarında tutumlu davranmaya önem verdim. Böylelikle sevilmeyenleri tüketmeme ihtimalini en aza indirdim. Zencefili olabilecek en küçük parçada ekledim; lifli olanları, meyvelerle perdeledim. Siz de buradan yola çıkarak farklı tarifler yaratın ve bizlerle paylaşmaya devam edin. Böylece tariflerimiz artsın, büyüsün, gelişsin.