Ermis ve Pera'dan Beyoğlu'na

4003 Okunma

 Beyoğlu Spor Kulübü, 1877 yılında Ermis adıyla kurulmuş ve jimnastik kulübü olarak faaliyete geçmiş. Aynı zamanda iyi birer müzisyen olan kurucuları, Panayia Rum okulu mezunları, faaliyetlerini önce bir süre orkestra ve koro olarak sürdürmüş, daha sonra jimnastik şubesi açarak bütün spor dallarına yönelmiş. 1908’de, Bizantin Pera futbol kulübü olarak çalışmış, 1913 yılında Pera adıyla tanınmış, 1923’te ise semtin değişen adını alarak Beyoğlu Spor olarak tescillenmiş. 

Futbol, basketbol, voleybol, güreş boks, pingpong, halter ve atletizmin birçok dalında sayısız başarılara imza atmış ve şampiyonluklar kazanmış bir kulüp Beyoğlu Spor. Futbolda, 1961-62 yıllarında Mahalli Lig’de İstanbul şampiyonu olmuş, 62’den sonra profesyonel ligde yer almış. 1991-92’de Amatör Futbol 2. Kümede “Namağlup şampiyon” ünvanını almış, 93-94’te de 1. Küme şampiyonu olmuş.

Futbolda, Şükrü Gülesin, Kadri Aytaç, Ayhan Bermek, (eski milli takım sorumlusu) Şeref Has, Bülent Eken, Sabri Dino, Niko Kovi… Voleybolda, Holyaykim ve Salabi kardeşler… Boksta, Erol Taş gibi değerler yetiştirmiş. Tanınmış futbolcu Lefter’den önce ünlü olan Buduris (Niko Vafiadis) bu kulüpten yetişip Galatasaray’a transfer olmuş. 

Bugün Yunanistan’da milli futbol takımını çalıştıran Aleko Sofianidis, önce Beşiktaş’a transfer olup sonra Atina’ya gitmiş. Yunan Milli Halter Federasyon Başkanı Hristo Yakovos, Türkiye ve Dünya şampiyonu olmuş. Bugün Atina’da yaşayan Vasil Aleksandridis, pingpongda Türkiye birincisi ve Akdeniz şampiyonu olmuş. Aleksandros Pavlidis, 600 ve 1000 metrede Türkiye şampiyonu olmuş.

Günümüzde ise Beyoğlu Spor, basketbolda, erkek; voleybolda, kadın-erkek ve futbolda, genç takımla amatör kümede mücadele ediyor.