Enerji Tasarrufu için Yenilenebilir Enerji

3112 Okunma
Günümüzün en önemli ihtiyaçlarından enerjinin bilinçli kullanılmasının sağlanması ve israfının önlenmesi amacıyla her yıl 11-18 Ocak tarihleri arasında Enerji Tasarrufu Haftası kutlanıyor. Aileler bazında enerji tasarrufu denince akla; kullanılmayan elektrikli aletlerin prizden çıkarılması, daha uzun dayanan ve elektrik tüketimi az olan kompakt floresan ampüllerin seçilmesi, oturulmayan odalarda ışıkların kapalı tutulması, evlerde ısı yalıtımının çeşitli yollarla sağlanması gibi detaylar gelirken, ülkeler bazında enerji ihtiyacında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek en doğru yol olarak gözüküyor.
 Günümüzde küresel enerjinin %80’i fosil yakıtlardan elde ediliyor. Yenilenebilir enerji kaynakları kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmada en kritik rolü üstleniyorlar.
 “GÜNEŞ VE RÜZGÂR YILDA %20 ENERJİ TASARRUF ETTİRİYOR”
 
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden bir öğretim üyesi ve iki yüksek lisans öğrencisinin geliştirdiği proje kapsamında iki laboratuvarda yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş ve rüzgâr enerjileri kullanılarak, yılda 567 kilovat saat üretimle %20 enerji tasarrufu sağlandı. Doç. Dr. Oğuz, projelerinin geliştirilerek sanayi ya da farklı alanlarda kullanılabileceğine dikkat çekerek, özellikle sanayi tesislerinin kendi elektrik ihtiyaçlarını bu tür projelerle sağlayabileceklerinin altını çizdi.
 Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisinin yanı sıra jeotermal enerji, hidroelektrik, biyoenerji, okyanus enerjisi, güneş enerjisi gibi seçenekler, yenilenebilir enerji kaynakları olarak enerji tasarrufunda önemli rol oynuyorlar.
... 
Makalenin devamını dergimizden okuyabilirsiniz.
Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz