En ilginç Yılbaşı gelenekleri

2718 Okunma

Yılbaşı kutlamaları, dünyanın her yerinde, kültürden kültüre değişiklik göstermektedir. İnançlar, renkler ve gelenekler farklı olsa da amaç her kültürde aynı: Yeni yılın mutluluk ve şans getirmesi. İşte farklı kültürlerin birbirinden ilginç yılbaşı gelenekleri...
 ÇİN: Çinliler, yılın ilk günü ön kapılarını mutluluk ve iyi şans getirmesi için kırmızıya boyuyor. Ayrıca yılbaşında ev halkından birinin yanlışlıkla bir yerini kesmesi durumunda senenin kötü geçeceğine inanıldığı için tüm bıçaklar saklanıyor.
 YUNANİSTAN: Yunanlılar, kapılarının önüne yeniden doğuşu simgeleyen bir soğan asıyor. Ertesi sabah, kafalarına aynı soğanla vurarak evdeki çocukları uyandırmak, onlar için yılbaşı gelenekleri arasında yer alıyor.
 ROMANYA: Romen çiftçiler yılbaşı arifesinde hayvanlarıyla iletişim kurmaya çalışıyor. Eğer hayvanlardan karşılık alınırsa bunun gelecek yıl için şans getireceği düşünülüyor.
 DANİMARKA: Danimarkalılar yıl boyunca evlerinde eski olan, kullanmadıkları tabakları yeni yıl kutlamaları için saklayıp, komşularının kapılarının önünde kırıyorlar. Bu tabaklardan ne kadar çok kırarlarsa kötü şansın o kadar uzak olduğuna inanılıyor.
 İTALYA: Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyme geleneğini başlatanlar İtalyanlardır. Yeni yıla kırmızı iç çamaşırı giyerek girmenin iyi şans, refah ve aşk getireceği inancını taşıyorlar.
 İSPANYA: İspanyollar, yeni yılı kendilerine şans getirdiğine inanılan bir gelenekle kutluyor. Bu gelenek: Üzüm yemek. Çoğu İspanyol, her yıl saatler gece yarısına gelmeden önce üzümleri hazırlar ve yılın 12 ayını temsilen 12 üzüm tanesini yeni yılın ilk saniyelerinde yiyerek kutlama yaparlar.
 HOLLANDA: Eskiyi arındırmak ve yeniliği hoş karşılamak amacıyla, Hollandalılar yeni yıl ağaçlarını şenlik ateşi olarak yakıyor ve tüm gökyüzünü havai fişek gösterileriyle donatıyorlar.
 BİRLEŞİK KRALLIK: İngilizler ve krallığa bağlı olan diğer milletlerden insanlar, el ele bir daire oluşturarak İskoç şair Robert Burns’un “Auld Lang Syne” isimli ünlü şiirini, millî bağları güçlendirmek için coşkuyla söylüyor.
 SİNGAPUR: Her yılbaşında insanlar, içinde dileklerinin yazılı olduğu beyaz küreleri Singapur Nehri’ne bırakarak, yeni yılda dileklerinin gerçekleşmesini bekliyor.
 BELARUS: Belarus’ta yeni yıl kutlamaları daha çok evlilik üzerine kurulmuş. En ilginci; yılbaşı kutlamalarında bekâr kadınlar önlerine mısır tanelerinden bir yığın oluşturuyor, ortaya bir horoz salınıyor ve horozun mısır yediği yığına sahip kadının en önce evleneceğine inanılıyor.
 FİNLANDİYA: Finlandiyalılar yeni yıla girerken, su dolu kaba erittikleri kalayları dökerler. Soğumuş kalayın aldığı şekillere göre de gelecek yılın falına bakılıyor.
 GÜNEY AFRİKA: Ünlü Güney Afrika özdeyişi olan “Eskiye hoşça kal, yeniye merhabalar” sözüne uygun olarak Johannesburg sakinleri, yılbaşında evdeki tüm eski aygıtları pencerelerinden dışarı fırlatıyor.
 İSKOÇYA: “Hogmanay” olarak bilinen İskoç geleneğine göre gece yarısından sonra eve giren ilk konuğun beraberinde şans getireceğine inanılıyor. KANADA: Kanada’da 1920’lerde başlayan Kutup Ayısı Yüzüşü olarak bilinen yeni yıl geleneğine göre, Kanadalılar İngiliz Koyu’nun dondurucu sularına atlayarak yeni yılı kutluyor.
 ARJANTİN: Arjantin geleneklerine göre yılbaşında pembe iç çamaşırı giymek kısmetleri artırıyor. Ayrıca yılbaşı gününde fasulye yemenin işte başarı sağlayacağına ya da daha iyi bir iş getireceğine inanılıyor.
 KOLOMBİYA: Kolombiyalılar yılbaşı günü boş valizlerle dolaşarak yeni senede bol bol seyahat edip gezeceklerine inanıyorlar.
 JAPONYA: Japonlar yeni yıl kutlamalarında Budist tapınaklarında saatler gece yarısı olduğunda çanları tam 108 kez çalıyorlar. 108 kez çalınan çanın 108 dert ve tasayı uzaklaştırdığına inanıyorlar.
 MEKSİKA: Yeni yıl arifesinde Meksikalılar evlerini değişik renklerle boyuyorlar. Kırmızı renk aşkı arayanları, sarı renk iş isteyenleri, yeşil renk ise para beklentisi içinde olmayı simgeliyor.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz