Dr. Mehmet Fatih Uslu'dan "Son Kadeh"'in Edebiyattaki Yeri

4237 Okunma

 Doğum tarihi 04 Şubat 1878, doğum yeri Üsküdar Istanbul. Ölüm tarihi 1943, öldügü yer muhtemelen Sibirya. Gömüldügü yer: Bilinmiyor. Böyle yazıyor İstanbul Kadın Müzesi (IKM) internet sitesinde ve daha birçok kaynakta... Zabel Yesayan çok güzel, zeki, kent soylu, varlıklı, tahsilli, içnde yaşadıgı dönemin siyasal, sosyal ve ekonomik yapısının eleştirisini yapabilecek kadar yürekli feminist Ermeni kadın yazar. Hayatı, eserleri henüz yen keşfedilmekte. Yazar olarak felsefesi, gazeteci kimliği, akademisyen olarak duruşu, mercek altına alınmayı bekleyen yönlerinden...

 “Ne işi varmış oralarda kadın başına?” Bu sıradan gündelik klişe pratiği aklından geçirenler varsa Zabel Yesayan’ın elde olan bütün kitaplarını, yazılarını incelemeli ve yaşam öyküsünü bilmeli, cevap belki en dar anlamda şuna bir parça yakın olablir: Toplumsal, siyasal ve yasal erkin baskısının farkındaydı. Sadece yaşamın izleyicisi olmakla kalmadı. Birçok insandan daha duyarlıydı, daha merhametliydi, acı gerçekler gören gözlerini kapatmayı reddediyordu, otoriteyi sorguluyordu, savaş karşıtıydı, eşitlikten bahsediyordu, mücadeleciydi. Bugün, bu devirde en azından dünyanın bir kısmında birçok insan evinin sıcağında sosyal düzeyi oldukça iyileştirilmiş, yasalar tarafından korunarak, kadın erkek çocuk, her türlü eşit yasal haktan faydalanarak yaşayabiliyorsa, bunda feminist kadın yazar Zabel Yesayan gibi yol açıcıların söylenecek sözlerinin olmasının büyük katkı sağladığı yadsınmaz bir gerçektir.

Makalenin devamını okumak için Mart 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz