Demir Yumruk Boksör Garbis veda etti

1007 Okunma
 Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörü, “Demir Yumruk” lakaplı Garbis Zakaryan, 90 yaşında hayata veda etti. Aktif sporculuğu döneminde birçok şampiyonluk kazanan Zakaryan, Türkiye’nin lisanslı ilk boks antrenörü oldu ve başta Avrupa Şampiyonu Cemal Kamacı olmak üzere pek çok başarılı sporcu yetiştirdi.
 Vefatı Ermeni toplumunda ve tüm spor camiasında üzüntü yaratan Zakaryan’ın boks çalışmaları yaptığı Taksim, Şişli ve Galatasaray Spor Kulüpleri birer taziye mesajı yayımladı.
 Şişli Spor ve Taksim Spor Kulüplerinin mesajlarında demir yumruk Garbis Zakaryan’ın vefatı derin teessürle bildirildi.
 Galatasaray Spor Kulübü de eski sporcusunu unutmadı: “Türkiye’nin ilk milli boksörü, ülkemize şampiyonluklar ve şampiyonlar hediye etmiş “Demir Yumruk” lakaplı efsane sporcumuz Garbis Zakaryan’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhum spor adamına Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve spor camiamıza başsağlığı dileriz.” Zakaryan, Beyoğlu Spor Kulübü’nde boksa başlamış, daha sonra Galatasaray’a geçerek 1948, 1949 ve 1950 yıllarında İstanbul ve Türkiye amatör şampiyonluklarını kazanmıştı.
 29 Ocak Çarşamba günü, Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından, Zakaryan’ın naaşı toprağa verildi.
 
“AİLESİNİ DÜŞÜNDÜM, VURMADIM…”
 
Zakaryan, 24 yaşında Türkiye’nin ilk profesyonel boksörü oldu. Fransa, İspanya, Lübnan, Brezilya, Arjantin gibi pek çok ülkede onlarca maça çıktı. Arjantin’de ülkenin şampiyonu ile 30 bin seyircinin önünde karşılaştı. Ortadoğu Şampiyonu oldu. 1966’da ringlere veda ettiğinde 251 maçta 226 galibiyeti vardı.
 Zakaryan’ın unutamadığı maçlardan biri de Ortadoğu Şampiyonluğu müsabakasıydı. Bu maçı Karar Gazetesi’nden Celal Demirbilek’e şöyle anlatmıştı: “Ortadoğu unvanlığı maçı için Mısırlı ile dövüştüm. 12 raundluk maçı her zamanki rakiplerimi yendiğim gibi 7 raunda bağladım. O maçta rakibimi nakavt etmemek için son yumruğumu kullanmamıştım. Neden mi? O yumruğu vursaydım rakibim 3 ay ringe çıkamayacaktı. Ailesini düşündüm, vurmadım…”
 Not: Garbis Zakaryan’ın Paros Dergisi’nin Ekim 2017 tarihli, 73. sayısında yayınlanan röportajını web sitemizden de okuyabilirsiniz.