Dejavu gerçeği

3573 Okunma
Arkadaşlarımla oturmuş sohbet ederken, bir an, o spesifik an, tüm detaylarıyla; mekân, ışık, kişiler, renkler, konu, duyduklarım, gördüklerim, yaptıklarım, daha önce yaşanmışlık hissi verir. Sanki bilindik zaman akışının dışına çıkmış, paralel bir ana sıçramış, orası ile burası arasında bir örtüşme anı yaşanmış gibi... Örtüşmenin kendisi kadar, bu örtüşmenin ima ettiği paralel zaman akışı, o olağanüstülük bizi heyecanlandırır. Bu mümkün müdür? Konvansiyonel döngüler halinde ama lineer ilerleyen zaman algısı dışında bir algı bir gerçeklik hissi olabilir mi?

  En az bir kez, o anı ilk kez yaşamadık! Çoğumuz, hayat devam ederken anlık içine doğan bir hisle etrafındakilere “sanki bu anı daha önce yaşamış gibi hissettim” demiştir. Bazen çok sıradan bir rutin, bazen hayatımızda ilk kez deneyimlediğimiz özel bir an başka bir boyutla üst üste örtüşmüş gibi daha önce yaşanmışlık hissi verir. Farkına vardığımızda bir hoşluk kaplar içimizi, bu olağanüstülüğün verdiği mutluluk insanı özel hissettirir, dayanamaz paylaşırız bu durumu etrafımızdakilerle... Onlar da anlar nasıl hissettiğimizi çünkü hepimiz en az bir kez, o anı ilk kez yaşamamışız gibi hissettik.

 Arkadaşlarımla oturmuş sohbet ederken, bir an, o spesifik an, tüm detaylarıyla; mekân, ışık, kişiler, renkler, konu, duyduklarım, gördüklerim, yaptıklarım daha önce yaşanmışlık hissi verir. Sanki bilindik zaman akışının dışına çıkmış, paralel bir ana sıçramış, orası ile burası arasında bir örtüşme anı yaşanmış gibi... Örtüşmenin kendisi kadar bu örtüşmenin ima ettiği paralel zaman akışı, o olağanüstülük bizi heyecanlandırır. Bu mümkün müdür? Konvansiyonel döngüler halinde ama lineer ilerleyen zaman algısı dışında bir algı, bir gerçeklik hissi olabilir mi? Daha çok yaşamımızdaki olağan anlara denk gelen bu önceden yaşanmışlık hissi, bazen de çok sıra dışı hayatımızda ilk kez deneyimlediğimiz bir gezi, ziyaret, etkinlik veya buluşmada içimize doğuyor. Öncesi, benzeri olmayan yeni müze ziyareti, daha önce hiç karşılaşmadığımız biriyle tanışma, bir uçuş similatörü... Benzersiz bir an sanki daha önce yaşanmışlık hissi ile bizi hayrete düşürüyor.