Çocukla çocuk olmak

2374 Okunma
Daha çok samimiyet ve paylaşım, daha az kontrol ve bencillik... Çocuklar bizi, bize rağmen, daha iyi tanıyor: Kendimiz hakkında yeni keşifler yapmamıza neden oluyorlar. Sınırlarımız zorlanıyor. Korunaklı ve kısıtlı yaz tatili, aile bireyleri içinde yeni bir normal yaratıyor. Bu tatilde birbirimizden öğrenebileceklerimize, en çok da çocuklarımızdan öğrenebileceklerimize odaklanalım. Bizi neler bekliyor?
 Çocuklarla her gün yeni bir macera, bir keşif. Ebeveyn olmak bir mutluluktan öte, ötekiyle, dünyayla ve kendimizle yeni bir iletişim şekli. Bizler çocuklarımızın hayat rehberliğine adayız, onlarsa bizlerin doğal rehberleri… Hayat hızla akarken veya biz hayatta hızla koşarken, çocuklar her saniye hayata bakışımızı, duruşumuzu ve tutumumuzu değiştirmeye zorluyorlar. Emin olduğumuz doğruları sorgular hale geliyor, her şeyi bir kez daha değerlendirmek ve anlamlandırmak durumunda kalıyoruz. Bu durum her zaman konforlu olmuyor ama hep ileriye taşıyan ve geliştiren bir hal olduğu kesin.
ÇOCUKLUĞA GERİ DÖNÜŞ
Çocuğuna eşlik etmek aynı zamanda kendi çocukluğuna dönmek demek; benzer ilk heyecanları, acıları ve şaşkınlıkları bir daha hatırlamak demek. Sevdikleri ve sevmedikleri, keşifleri ve farkında olmadıklarını bir kez daha hatırlamak gerek. Arkadaşım küçükken taşıtlara dair oyuncakları hiç tercih etmediğini, ancak oğlunun bu tip oyuncaklara bayıldığını fark etmiş. Kırmızı bir otobüse hayranlıkla bakan oğlunu gördüğünde, bu defa oğlunun gözleriyle kamyona bakmayı denemiş. Bu kez, o canlı kırmızı, gri şehrin ortasında bir farklı gözükmüş, rengin albenisi nesnenin önüne geçmiş. Yeni bir bakış açısı edinmiş. Çocuklar bizlere yeni sahalar açıyor, bizi kendi gözleriyle dünyaya bakmaya davet ediyorlar. Bizi oynamaya, hayret etmeye ve yaratmaya teşvik ediyorlar.
YETİŞKİNLİĞE ADIM ATIŞ
Birçok arkadaşım, çocuğu doğana kadar günün ertesini bu denli düşünmediğini itiraf ediyor. Çocuk sahibi olduktan sonra hayat sorumluluğu ve gelecek planlamanın menzili uzuyor. Gelecek, birkaç saat sonrası değil, bir gün sonrası veya bir ay dahi değil... Gelecek çocuğun okulu, işi, evi, hayatı. Kararlar da bu hacimde alınıyor. Çocuğu doğduktan sonra kendi anne babasına daha çok ihtiyaç duyulabilir. Yeni bir düzende gençlik yıllarının özgür ve bağımsız hali, bir anda yerini tekrar kendi ebeveynlerine yakın ve bağımlı hale getirir. Sanki yine evin küçük kızı, küçük oğlu oluruz. Ancak bu sefer roller çok farklıdır, nesil atlar, biz ebeveyn olmuş bir üst basamağa çıkmışızdır. Bu basamak aynı zamanda erişkin ve yetişkinliğe bir adımdır. Ergenliği sonsuza kadar yaşayacakmış hissi, yerini sonlu ve ölümlü geleceğe bırakır. Artık hayat sınırsız ve ölümsüz değil, sonlu ve sınırlı. Zaman algısı ve değeri çok daha farklı. Bu yeni his, ergeni yetişkinden ayıran en belirgin özelliklerden biri. Bu nedenle çocuğumuz olduktan sonra biraz daha ciddi, gergin ve yetişkin bir hisse evriliyoruz.

...

Makalenin devamını dijital ve basılı dergimizden okuyabilirsiniz. Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz