Bomonti’de Gizli Bir Tarih: Notre Dame de Lourdes

2738 Okunma

 Taşı toprağı altın teriminin esas anlamı altından altın çıkacağı değil, barındırdığı maddi veya manevi değerlerdir.

İşte böylesine değerli topraklarda yaşıyoruz. Tarih içinde üzerinden geçen her göçer, her kabile veya medeniyet, şaşkınlık verecek yüzlerce iz bırakmıştır; çoğu halen keşfedilmeyi bekleyen...

Şişli Bomonti’deki “Notre Dame de Lourdes” Lourdes Meryem Kilisesi’ni ilk keşfettiğimde genç bir kızdım. Muhtemelen Mayıs ayıydı; konuk geldiğimiz evin arka bahçesine bitişik, bahar çiçekleri dolu bir bayırdan inerek mumumuzu yakmıştık.

Nereden bilebilirdim ki ileride kaderimin bir şekilde sürekli olarak bu kiliseye bağlı olacağını?

Uzun anlatımlara girmeyeceğim, bu çağda böyle şeylere inanmaya az buçuk ister uçukluk ister safsata deyin, bir şekilde bu kilisede yaşanan bir Meryem Ana mucizesi ardından doğan bir kocam oldu, bir şekilde şehirde ev ararken ve ekonomik açıdan o aralar almamız neredeyse hayal iken ta Bakırköy’den buralara geldik ve bu kilisenin tam karışında yeni yuvam kuruldu ve seneler sonra Yıldız Ünversitesi Restorasyon bölümü mezunu olan yeğenlerim ve ekibine bu kilisenin Altar’ındak “Black Madonna” konu ve kucağında oğlu İsa’yı taşıyan bir Meryem ana heykelinin restorasyonu verlidi.

Yazımızın devamı için Paros Kasım sayısını bayilerden istemeyi unutmayın. 

Paros Dergisini çok yakında web sitemizden satın alarak okuyabileceksiniz.

Bayilerimiz için tıklayın!