Bitmeyen bıkkınlık

1072 Okunma
Başlıktan da anlaşılacağı üzere yazıma negatif bir giriş ile başlıyorum. Durduk yere sıkılmadım, okuyunca siz de hak vereceksiniz.
ADIMIZ KIRMIZI
İngiltere’de COVID ile ilgili kısıtlamalar azaltılmaya devam ediyor. 19 Temmuz itibariyle daha normal bir hayata adım atılacak. Bu tüm yasakların kalktığı anlamına tabii ki gelmiyor. Özellikle uluslararası ulaşım konusundaki katı kurallar devam ediyor. Her üç haftada bir diğer ülkelerdeki pandemi süreci takip ediliyor ve buna göre seyahat kuralları güncelleniyor. Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, ülkeler trafik ışıkları sistemi gibi sınıflandırılıyor. En katı kurallar kırmızı listede olan ülkeler için. Bu tür ülkelerden Birleşik Krallık’a seyahat eden yolcuların, 11 gün süreyle bir otelde karantina yapmaları bekleniyor. Tabii ki fatura vatandaşın cebine yansıyor. Aylardır Türkiye kırmızı listede ve bu da seyahat etmemiz önünde büyük bir engel. Bugün itibariyle yapılan açıklamada Türkiye kırmızı listede kalmaya devam edecek. Sözde sunulan bir gerekçe uluslararası birçok uçuşun Türkiye üzerinden yapılması. Durum böyle olunca da seyahat kısıtlamasını esnetmenin riskli bir hareket olacağı düşünülüyor. Yani bu mantıkta birçok ülke bu konumda ve onların da kırmızı listede olması gerekirdi ama acı çeken gene bizler oluyoruz. Pandemi sürecinde tüm kurallara uyan birisi olarak iki seneye yakındır seyahat etmedim ve ailemi de göremiyorum. Bize bu yasaklar sürerken, tatile giden pek çok insana ses çıkarmamalarına anlam veremiyorum ve bu durum gerçekten üzücü. Üç hafta daha bekleyip, listelerin güncellenmesini takip etmeye devam edeceğiz.
SIRASI GELMEK BİLMEYEN AŞILAR
Türkiye’de yıldırım hızında devam eden aşılama sistemi, burada kağnı hızında ilerliyor. Uygulanan strateji gereği, herkesin ilk dozu olması hedefleniyor. Bu da ilk doz aşısını olanların ikinciyi olana kadar 8-10 hafta beklemeleri anlamına geliyor. İkinci dozu olmak daha da önem kazandı çünkü gündemimizde aşı pasaportu konusu var. Aşı pasaportuna sahip insanların seyahat etme ayrıcalıkları olacak. İkinci dozdan sonra yine iki hafta beklemek gerekiyor, bu süreden sonra aşı pasaportu geçerlilik kazanmaya başlayacak. Şunu da söylemekte fayda var; kırmızı listedeki ülkelerden dönüşte aşı pasaportuna sahip olmanın bir avantajı yok. Otel karantinası konusu hâlâ geçerli. Üniversiteler öğrenciler için burs sağlamaya başladı, böylece bu tür ülkelerden gelmeye çalışan öğrenciler için karantina bursu sağlanacak. Akademisyenler için böyle bir imkân tabii ki yok!
AZ BUÇUK TATİL
Devreleri biraz yaktığım bir döneme girdim. Birkaç gün tatil aldım ve sahilde bir köye kaçacağım. Hani sahil derken güneş, deniz, kumsal üçlüsü geliyor akıllara. Bu denklemden yüzmeyi çıkarmak lazım, deniz buz gibi, hava sıcaklığı da maksimum 20 derece ama yine de şanslıyım, güzel bir hava denk geldi tatilime. Bir sonraki yazımda güzel hikâyelerle ve fotoğraflarla karşınıza çıkarım ve hatta kim bilir pozitifliğim yerine gelmiş olur ve güzel bir başlıkla başlarız. Haydi herkes üçüncü doz aşısına koşsun, ben heyecanla ikinci dozumu bekliyorum!

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz