A. S. Byatt’ın gözünden İstanbul

2070 Okunma
 Bildiğiniz üzere sayfamda zaman zaman İstanbul’a dair eserlere yer veriyorum. Şimdiye kadar yer verdiğim İstanbul temalı eserler yerli yazarlar tarafından kaleme alınmıştı. Bu eserlerde İstanbul’un türlü halleri, büyüleyici geçmişi ve şimdiki zamanı büyük bir incelikle kaleme alınmış ve bu eserler bizi İstanbul’a bir kez daha hayran bırakmıştı. Peki ya İngiliz bir kadın yazarın gözünden İstanbul’u okumak nasıl olurdu? İşte bu yazımda çağdaş İngiliz edebiyatının en büyük yazarlarından A. S. Byatt’ın yarattığı büyülü bir İstanbul hikâyesinde gezineceğiz.
 1936 doğumlu A. S. Byatt roman ve öykü türlerinde pek çok esere imza atmış ve eserlerinden bazıları prestijli edebiyat ödülleriyle taçlandırılmıştır. Byatt’ın eserleri adeta bir masal diyarıdır. Postmodern tarih yazımından, metinler arası kurgulara pek çok tekniği barındıran eserlerinde Byatt günümüzün pek çok sorunsalına işaret eder. Başka bir deyişle yarattığı dünyalar her ne kadar tarihî ve fantastik elementlerle bezenmiş olsa da Byatt okurunu sadece hayali dünyalara taşımakla kalmaz, onları güncel hayata yeni bir gözle bakmaya davet eder. Orijinal ismiyle The Djinn in the Nightingale’s Eye olan ve dilimize Bülbülün Gözündeki Cin ve Beş Peri Hikâyesi adıyla çevrilen kısa öyküler kitabı da Byatt’ın tüm yazınsal özelliklerini ortaya çıkardığı bir eserdir. Kadınlarla özdeşleşmiş geleneksel masalları kendine has üslubu ve hayal gücüyle ele alan A. S. Byatt bizi Şehrazad ve benzeri pek çok masal karakteriyle diyardan diyara götürür. Farklı başlıklarla sıralanan öykülerin ardından kitaba ismini veren Bülbül’ün Gözündeki Cin hikâyesine sıra gelir ve aslında hepsinin bütünlüğü de bu hikâyeyle sağlanır.
 Byatt okurlarını bir İstanbul turuna çıkarır ve kendisi masalsı olan bu güzel şehri yepyeni masalların diyarı haline getirir. Bu hikâye orta yaşlı bir kadın edebiyat profesörünün bir konferansa katılmak üzere geldiği İstanbul’da Kapalıçarşı gezisiyle açılır. Bu gezi esnasında çeşm-i bülbül olarak adlandırılan bir cam şişeyle karşılaşan ana karakter, bu şişeyle ve içindeki beklenmedik hayali karakterle birlikte masallar dünyasına adımını atar. Kapalıçarşı sokaklarından fantastik bir dünyaya açılan bu kapıda pek çok masalla karşılaşıp hayal ve gerçek arasında gidip gelirken İstanbul sokaklarında gezmek hikâyeyi çok daha özel kılar. Kısacası İngiliz bir kadın yazarın İstanbul’un tarihî dokusuna yaptığı masalsı dokunuş bize yepyeni bir kapıyı aralar.
 Byatt tarafından ülkemizin tanınmış İngiliz edebiyatı profesörü ve yazar Cevat Çapan’a atfedilmiş olan bu eser, hem kısa öykü severler için hem İstanbul temasını okuduğu eserlerde görmekten keyif alan okurlar için oldukça anlamlı bir kitap. Kısa öykü okumak çoğu zaman keyiflidir ve bazı hikâyeler vardır ki artık zihnimizde yer etmiştir. İşte bu hikâyeleri güncel bir gözle okuyabilmek ve yabancı bir gözün merceğinden İstanbul’u keşfetmek için size bir fırsat diyerek bu öykü kitabını öneriyorum. Eminim İstanbul’a tekrar hayran kalacaksınız.

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz