“Ayasofya Manevi Hayatın Merkezi Olmuştur"

3774 Okunma
 Anadolu medeniyetleri, kültürü ve tasavvuf üzerine odaklanarak yaptığı çalışmalar ile bilinen tarihçi ve Türkolog Ali Canip Olgunlu’nun “Ayasofya Karadaki En Büyük Yelkenli” isimli yeni kitabı kısa süre önce raflardaki yerini aldı. Sultanahmet’teki Matbah Restaurant’ta 11 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen tanıtım toplantısında, Ayasofya’nın çözülmeyi bekleyen çok sayıda sırrıyla her zaman ilham kaynağı olduğuna dikkat çekerek söze başlayan Olgunlu, Roma ve Helen mitolojisi ile Hristiyan dininin sembol diline ait kurgularla mistik bir kokuya sahip olan Ayasofya’nın “kutsal hikmet” anlamını taşıdığını belirtti. Yazar, Roma İmparatorluğu döneminde 916 yıl kilise, Osmanlı İmparatorluğu’nda ise 481 yıl cami olarak kullanılan Ayasofya için “Her iki cihan imparatorluğunun manevi hayatının merkezi olmuştur” ifadesini kullandı.
 Kitabında Ayasofya’yı, çözdüğü “yeni gizemlerle” zengin ve farklı bir perspektifle ele alan Olgunlu konuşmasında şu yorumlarda bulundu: “Bu güzel coğrafyanın en önemli yeri İstanbul, onun yüzük taşı ise Ayasofya’dır. Ayasofya’ya baktığımızda Roma ve Osmanlı’yı görürüz. Ayasofya yaradılışın kaynağı, kubbesi ‘kutsal kase’, zemini cennet bahçesidir. Gülün adı Ayasofya’dır. Kültür ve sanatın bir arada olduğu özel bir mekandır. Kültür bir şeyin varlık nedeni, sanat bunun göstergesidir. Bunların temelinde ise inanç vardır. Ayasofya sadece kendine benzer; ne öncesinde ne de daha sonraları benzeri bir yapı yapılmamıştır.”
 989 depreminde çöken kubbeyi Ani’deki Surp Asdvadzadzin Katedrali’ni (Meryem Ana Kilisesi/Fethiye Camii) inşa eden Ermeni mimar Dırtad’ın onardığını kaydeden Olgunlu, Ayasofya’nın halen keşfedilmesi gereken pek çok hikayesi olduğunu ifade ederek “Bu yüzden her girdiğimizde ‘Ayasofya bu sefer bize ne diyecek, hangisi yüzünü gösterecek’ diye merak ederiz” dedi.
 Etkinliğin devamında Ali Canip Olgunlu’nun rehberliğinde özel Ayasofya Müzesi turu gerçekleştirildi.

HABER: SARKİS GÜREH / FOTOĞRAFLAR: NADİN AKINCI

Dergimizin devamını okumak için Mart 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz