Aşı sezonu

1730 Okunma
 Yeni yıla damgasını vuracak konulardan biri elbet ki COVID-19 virüsüne karşı koymak için geliştirilen aşılar. Birçok kişiden, aşı olmaktan çekindiklerine dair yorumlar gelmeye devam ediyor, devam da edecek. Peki, bilim bu konuda ne diyor?
 SÜREÇ BİTSİN İSTİYOR MUYUZ?
 Öncelikle son bir yılda yaşadıklarımızı gözden geçirecek olursak, normalin çok ötesinde garip bir hayat sürüyoruz. Ne sevdiklerimizle görüşebiliyoruz, ne insanları ziyaret edebiliyoruz. Markete korkar adımlarla giriyor, her alışveriş sonrası virüsü aldım mı acaba diye düşünüyoruz. Sabahımız akşamımız vaka sayıları, ölen insanlar, hastanelerin durumu gibi zor konularla geçiyor. Tüm bu süreç içerisinde hepimiz için bir umut olan aşılar gündemde, hem de tek bir aşı da değil! Bilim insanları dünyanın dört bir yanında çalışıyor ve gecelerini gündüzlerine katarak araştırma yapıyorlar. Tüm bu çabaları için büyük bir teşekkürü hak ediyorlar. Bu süreçten çıkabilmenin yolu aşı olmak. Her ülke kendi kurallarını belirleyecek olsa da ilk aşı olacak grupların başında sağlık personelleri ve yaşlılar yer alacak. Malum, virüsün en çok etkilediği iki kitle bu iki grup. Maalesef tek doz aşı da yeterli olmuyor, yaklaşık bir ay ara ile iki aşı yapılması gerekiyor. Bu da herkese hemen sıra gelmeyeceği anlamına geliyor ama çözüm olsun, bekleriz sıramızı…
 AŞI OLMAK GÜVENLİ Mİ?
Bu sorunun cevabını komşulara, arkadaşlara sorarak öğrenmek hata olur. Bu konuda bilim ne diyor ona bakmak lazım, çoğunluk ne diyor ya da ne yapıyor kısmını unutalım. Aşıların geniş kitleler üzerinde denenmesi sadece geliştirilen aşıların güvenlik testlerini geçmesiyle mümkün. Bu konudaki standartlar çok katı ve tüm aşamaların başarı ile sonuçlanması gerekiyor. Uzun zamandır beklememizin sebebi biraz da bu, geliştirilen aşıların farklı denek grupları ile test edilmesi ve herhangi bir anormallik yaratmaması gerekiyor. Tabii ki her aşı gibi yan etkileri olması muhtemel ama şu ana kadar konuşulan bazı aşıların koruma seviyesi yüzde doksanların üzerinde, bu da hastalığı kapma riskini oldukça düşürüyor. Ben bu satırları yazdığım sırada, binlerce kişi ilk doz aşısını Birleşik Krallık içerisinde oldu bile. Biz de sıramızı bekliyoruz, umarız yaza kadar bize de sıra gelir! Bize gelen aşı Pfizer/BioNTech. Oxford tarafından geliştirilen AstraZeneca için de henüz beklemedeyiz. Onaylanan aşılar arttıkça, herkese ulaşması da mümkün olacak umarım.
 ÇİN’DEN GELECEK AŞI GÜVENLİ Mİ?
Bu aşıya dair son verilerle ilgili bilgiler siz bu satırları okurken belli olmuş olacak. Brezilya’da yapılan son faz çalışmalarında aşının en etkili aşılardan olduğu konuşuluyordu. Ocak ayı itibariyle her şey daha netleşmiş olur. Çin içerisinde bu aşı kısmen uygulamaya konuldu, başka ülkeler de aşıyı almak için sırada. Bu aşı ile Oxford ekibi tarafından geliştirilen aşı, saklama koşulları açısından en elverişli aşılar. Muhtemelen bu iki aşı daha çok insana ulaşacak. Etkili olan her aşı bu aşamada hepimiz için önemli. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmayın, güvenilirliği kanıtlanmış aşılardan korkmayın!

Paros Dergisini anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alabilirsiniz.
Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz