Arman Fikri: “İnnovatif Olmazsanız Başarı Bir Yere Kadar Gider ve Tıkanır”

3426 Okunma

1927 yılında temelleri atılan, babadan oğula geçerek günümüze kadar başarılı bir yol çizen ve bu yolda sağlam adımlarla yürümeye devam eden İnkılap Yayınevi’nin sahibi Arman Fikri ile Kınalıada’daki evinde bir araya geldik. Kendisiyle geçmiş zamana doğru ufak bir yolculuğa çıkarak geçmişten günümüze İnkılap Kitabevi’nin hikâyesi, yayıncılık, matbaacılık ve kitap sektörü hakkında sohbet ettik. Lafı fazla uzatmadan, sizi de bu hoş söyleşiye davet edip, elinize çayınızı ve kahvenizi alarak keyifle okumanızı dilerim.

Bize İnkılap Yayınevi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aileden gelen bu mesleği isteyerek mi devam ettiriyorsunuz? Kayserili bir aileyiz. Dedem Garbis Fikri 14 yaşında Kayseri’den İstanbul’a dayısının yanına geliyor. Hem okula devam ediyor hem de dayısının kitapçı dükkanında çıraklık yapmaya başlıyor. Okul bittikten sonra bir arkadaşıyla birlikte Cumhuriyet Kitabevi’ni kuruyorlar. Birkaç sene sonra ortağı ayrılıyor ve kendisi İnkılap Kitabevi olarak ismini değiştirip tek başına devam ediyor. 1927 yılında temelleri atılan kitabevini 1950’li yıllara kadar kendi başına yönetip daha sonra Garbis Aka Eren ile bir ortaklık kuruyor. İnkılap ve Aka Kitabevi olarak 30 yıl boyunca birlikte devam ediyorlar. 1980’li yıllarda gerçekleşen darbede Aka Bey vefat ediyor. Çocukları da yurt dışında yaşadığından, isim yine İnkılap yayınevine dönüyor.

Makalenin devamını okumak için Ocak 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz