Akademik Çevre Edinmek

3786 Okunma
 Akademik çevre dediğimiz şeyin oluşması zaman alıyor ama bu oturup beklemek gerektiği anlamına gelmiyor. Elbet sureci hızlandıracak adımlar var. Bende işe yarayan birkaçına değinelim. Lisans yaparken bu, pek bilmediğimiz bir kavram. O zamanlar tek bildiğimiz dersleri geçmek, projeleri bitirmek, stajlara koşmak, ödevleri yetiştirmek ve daha nicesi... Açıkçası yüksek lisans yaparken de insan bir sonraki adımlarını pek kestiremiyor. Akademide kalmak istiyor muyum, istemiyor muyum sorusu doktora senelerinde daha netleşen bir durum. Netleştikten sonra da hayata geçecek diye bir şey yok, malum Dünya liginde koltuk savaşı çok fazla. An olur herkes beyaz bayrak sallayacak noktaya gelebilir.

Doktora öğrencisi iken bu akademik çevreyi genişletmek için neler yapabiliriz?

1. Doktora danışmanınızın peşine takılıp akademik etkinliklere katılın. Bu en güzel yöntemlerden biri. Danışmanınız sizi kolunuzdan tutup birçok akademisyen ile tanıştırmıyor. Size düşen, araştırmanızı kısa süre zarfında güzel bir şekilde ifade edebilmek. İnsanlar adınıza unutsa da yüzünüzü unutmayacak, hatta danışmanınız ile bağlantınızı hatırlayacağı için size ulaşmak isterlerse yolunu bulacaklar.

2. Akademik etkinliklerde gönüllü olarak işlerin ucundan tutun. Gönüllü olduğunuz takdirde, çoğu etkinlik size katılmanız için tam veya kısmi burs sağlıyor. Ben çok kez burslara başvurdum, çoğu zaman başarılı oldum ve bu tur etkinliklere katıldım. Etkinliklere yardımcı olmak çok eğlenceli, süreci de öğrenmiş oluyorsunuz, yeni insanlarla tanışıyorsunuz, dilediğiniz konuşmaları takip edebiliyorsunuz. Kesinlikle çok öğretici bir süreç. Unutmayın ki ilerde bu etkinlikleri sizler de düzenleyeceksiniz, yani bunlar gayrıresmi stajlar.

Makalenin devamını okumak için Şubat 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz