“Muhteşem Mısır Çarşısı” Fotoğraf Sergisi Londra’da Açıldı

1405 Okunma
Osmanlı İmparatorluğu’nun yemek kültürü ve Mısır Çarşısı’nın zengin mirasından ilham alan Türk, Ermeni, Yunan ve Musevi kökenli sanatçıların eserlerinden oluşan “Muhteşem Mısır Çarşısı” fotoğraf sergisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Londra’da açıldı. Serginin küratörlüğünü uzun yıllar Barcelona’da yaşadıktan sonra Londra’ya yerleşen sanatçı Terry Katalan, Bountiful Empire isimli kitaptan esinlenerek gerçekleştirdi.
Priscilla Mary Işın’ın, Osmanlı yemek kültürünü incelediği kitabı “Bountiful Empire” üzerine bir söyleşi ile birlikte İstanbul’un en gizemli ve sembolik yerlerinden olan Mısır Çarşısı’nı konu alan “Muhteşem Mısır Çarşısı” isimli fotoğraf sergisini, sanatseverler büyük ilgiyle izledi.
Mısır Çarşısı’nın çeşitli açılardan çekilen karelerini izleyiciye sunmayı hedefleyen sergide, Türkiye’den Müslüman, Musevi, Ermeni ve Rum asıllı 19 fotoğrafçının yanı sıra, 70 yıl boyunca Türkiye’yi ve dünyayı belgeleyen dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in, Doğuş Grubu’nun değerli koleksiyonunda bulunan fotoğrafları da yer aldı.
Sergiye katılan sanatçılar: Ara Güler, İzzet Keribar, Ersin Alok, Tuna Angel, Mıgırdiç Arzivyan, Lina Basmaci, Nurhayat Baysal, Işıl Göral Dağdevirenel, Agop Ezgilioğlu, Daçya Lisan Güloğlu, Şila Horoz, Meltem İnanç, Henri Kandiyoti, Lidya Kohen, Niso Maçoro, Tania Sisa, Bige Baykoca Süslü, Tufan Teksoy, Harika Topaloğlu Yücel. Sergi açılışına Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, Başkonsolos Çınar Ergin ve eşi, Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş ile çok sayıda konuk katıldı. 70 yıl boyunca Türkiye’yi ve dünyayı belgeleyen ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in de anıldığı sergi, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Hava Yolları, Londra Büyükelçiliğimiz, Ara Güler Müzesi ve Doğuş grubunun katkılarıyla gerçekleşti.

Nisan 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz