“İnsan Hafızası Değerlerini Unutmaz”

1028 Okunma
On iki yıl önce suikaste kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, sevgi seliyle anıldı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Şişli Halaskargazi Caddesi’nde, o dönemde Agos gazetesinin bulunduğu binaya asılan “Adalet istiyoruz” yazılı ve Hrant Dink’in fotoğrafının da yer aldığı dev pankartın önünde toplanan kalabalık, Dink’in öldürüldüğü noktaya kırmızı karanfiller bıraktı. Törende “Sarı Gelin” türküsü, Türkçe ve Ermenice olarak çalındı.

15:05’te gerçekleşen saygı duruşunun ardından her yıl olduğu gibi Hrant Dink’in sesinden “Su çatlağını buldu” yazısı dinletildi. Günün konuşmasını 2 Nisan 1948’de öldürülen yazar ve şair Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali yaptı.
“Sevgili Hrant bizi acılarda akraba edenlerin kurduğu ve ne yazık ki her geçen gün büyüyen geniş ailemizin en eski üyelerinden biri olarak sesleniyorum bugün sana” sözleriyle başladığı konuşmasında 1048 yılında öldürülen babasının ve Hrant Dink cinayetinin hala aydınlatılmadığına dikkat çekti.
Her Yıl Gençleşen Kalabalıklar
Filiz Ali’nin konuşmasında şu ifadeler yer aldı: ”Sadece Ocak ayı, onca canımızı anımsatıyor bize. Onat Kutlar, Metin Göktepe, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy bize ocak soğuğundan bakıyorlar, bugün burada bizimleler. Yasemin Cebenoyan Aralık’tan bakıyor bize. Şubat’ın ayazında Abdi İpekçi var.”
“İnsan hafızası kaybolan, kaybedilen, yok edilen, yıkılan, parçalanan değerlerimizi unutmaz. Onlar, bu kayıp değerler, hiç umulmadık bir yerde, umulmadık şekilde toplumun karşısına çıkar ve “susmaktan hiç utanmadınız mı? Diye sorar.” “ Sevgili Hrant, yine de o kadar umutsuz değiliz. Susmayanlar var, hala buradayız, bir yere gitmiyoruz, vazgeçmiyoruz. Seni öldürdüklerinde henüz çocuk olanlar bugün burada aramızda öldürülmenizin peşine düşüyorlar, soru soruyorlar, susmuyorlar. Sizler, kaybettiğimiz bütün değerlerimiz, bize Ocak ayazında bakarken, biz burada her yıl gençleşen kalabalıklarla “vazgeçmiyoruz” demeye devam ediyoruz. Umut buradaé Bu topraklar, bu ülke bizim.

Fotoğraf: Mıgırdiç Arzivyan