“Hadi Hayırlısı” Mayıs Ayında Sahnede

2618 Okunma
Cengiz Küçükayvaz’ın yazdığı “ Hadi Hayırlısı” adlı tiyatro oyunu, Kirkor Dinçkayıkçı’nın rejisi ile 7-10-14-17-21-24-28 Mayıs tarihlerinde Getronagan Derneği’nde tiyatro severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Vodvil türünde olan oyun, eşlerinin yeğenlerinin düğünü için iki günlüğüne İzmir’e giden bacanakların bu durumu fırsat bilmesi ve çapkınlık planları yapmasını konu alıyor. Hava muhalefetinden dolayı uçuşların iptal olup, eşlerin eve erken dönmeleri ise iki amatör çapkının planlarını bozuyor.

Uzun yıllardır oyun sahnelemeyen Getronagan Derneği Tiyatro Grubu, bu sene Jbid İskenderoğlu’nun önerisiyle yeni bir oyun arayışına girdi. Cengiz Küçükayvaz’ın ve Kirkor Dinçkayıkçı’nın desteği, Kris Dinçkayıkçı, Aren Semerciyan, Selin Çavuşoğlu, Natali Dinçkayıkçı, Garen Nazaretyan’ın katılımıyla da tiyatro ekibi vücut bulmuş oldu.

Çalışmaları hakkında Paros Dergisi’ne açıklamada bulunan grup, amatör olarak tiyatro yapmanın zorluklarına değindi. İşten arta kalan kısıtlı zamanlarını provaya ayıran ekibi, dekor ve kostümlerle bizzat ilgilenmek zorunda kalmak ve maddi imkansızlıklar, oldukça yormuş görünse de, kadroda sahne deneyimi olanların ve yeni yeteneklerin bir arada olması topluluğu pozitif etkilemiş. Zorlukları aşmada en önemli motivasyonları ise tiyatro sevgisi olmuş.

Kirkor Dinçkayıkçı, dernek tiyatrolarıyla ilgili şu yorumda bulunuyor: “Dernek tiyatrolarının geleceğini çok parlak görmüyorum. Özellikle bazı dernekler nedense profesyonel yönetmenler tercih ediyor, bunlara ciddi bütçeler ödeniyor. Oysa toplumumuz içinde Misak Toros ekolü ile yetişmiş birçok usta var, bu ustalarımız bizleri tanıdığı için katkıları daha da çok olur, maddi çıkar gözetmeden oyun yönetip yeni gençler de yetiştirebilirler. Fakat nedense onlara teklif götürülmüyor. Ki bu ustalarımız içinde yıllarca dernek sahnelerinde başarıyla roller üstlenmiş ve daha sonraları da birçok başarılı oyuna yönetmen olarak imza atmış Kevork Türker, Nışan Şirinyan, Bercuhi Berberyan, Boğos Çalgıcıoğlu, Anahit Variş, Sosi Cindoyan ve Anta Toros gibi isimler var. Dernek yöneticileri önce onlara başvursa daha iyi olur diye düşünüyorum.” Dernekçilik ruhunun kaybolmaya başladığına da değinen grup üyeleri, geçen sezonda 1.500 bilet satıldığını, bu yıl da aynı beklentide olduklarını eklediler.

HABER: NAROD ÇİÇEKLİ

Mayıs 2019 sayımızı anlaşmalı bayilerimizden ya da web sitemizden online olarak satın alıp okuyabilirsiniz. 

Online Dergimizi Satın Almak İçin - Online Dergi
Size En Yakın Bayi İçin  - Bayilerimiz