Kapak Konusu

Işık ve deniz şenliğinde Kınalıada

Yarı Adalı, yarı Kumkapılı reisler vardı. Bunlar Türkiye’de balıkçılığı tesis eden adamlar. Karadeniz’de ‘gırgır’ denen tekneleri onlar zamanında iki sandalla yaparlarmış. Balıkçılık tarihinde Kumkapı - Samatya ve Kınalıada ayrı bir yerde durur.

Gündemin Nabzı

Küresel temiz enerji geçişi gerçekleşemedi

Covid-19 pandemisinin ardından dünya çapında yeşil toparlanma vaatlerine rağmen REN21’in 2022 Yenilenebilir Enerji Küresel Durum Raporu (GSR 2022), küresel temiz enerji geçişinin gerçekleşmediğinin altını çiziyor.

Güncel

Vakıf seçimleri için çalışma başlatıldı

Azınlık vakıflarının dokuz yıl önce yürürlükten kaldırılan seçim yönetmeliğinin yeni versiyonunun 18 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla tüm vakıf yönetimlerinde hareketlilik başgösterdi.

Kültür Sanat

Bilimkolik

Ve Kınalıada…

Bu sene Kınalıada’da yolumu kesip, yazılarımı okuyanlar beni buldu. Severek takip ettiklerini duymak beni de mutlu etti.

Güncel Röportaj

İmroz’dan Tanıklarla Gökçeada

Gazeteci ve yazar Serdar Korucu’nun “Şimdi Kim Kaldı İmroz’da?” kitabı geçtiğimiz ay İstos Yayınları tarafından yayımlandı.

Sinemada Büyükada

Büyükada tarihi ve doğal dokusu ile uzun yıllar pek çok filme mekân oldu. Süreç içinde filmleri, dizileri izlendi. 1933 yılında, Muhsin Ertuğrul’un “Söz Bir Allah Bir” filmiyle başlayan süreci, pek çok film takip etti.

Toplum Röportaj

Tarih Araştırma

Osman Hamdi Bey’in Son Durağı: Eskihisar

Tarihimizde önemli rol oynamış pek çok simanın vefat ettikten sonra nereye defnedildiğini benim gibi merak edenlerdenseniz zaman zaman hazire gezmişliğiniz illaki vardır.

Geçmiş Zaman Olur Ki

Hayatı heba olmuş bir deha: Halepas

Paylaşımlar oluyor sosyal medyada. Minicik çocuklardan kimi bir enstrüman çalıyor, kimi dans ediyor, kimi resim çiziyor. O nasıl bir maharet ki piyanoya boyu ancak yetişmiş, parmakları hızla tuşlar üzerinde, sıfır tereddüt, sıfır hata, koca koca e

Üç kuşak Hristoff’lar aynı sergide buluştu

Bahar ayları şehrin hareketlenme aylarıdır. Kıştan çıkılmaktadır, havalar ısınmıştır ve yaz gelip de insanlar dağılmadan o kısacık süreye bir dolu aktivite sığdırılmaya çalışılır.

Yüzler ve İnsanlar

Sokrat Kiropulos’la Çengelköy’ün geçmişine uzandık

Zapyon Okulunda meslektaşım olarak tanıdığım, renkli kişiliğine ilüzyon sanatını da katmış sevgili Sokrat Kiropulos ile Boğaz’ın güzel beldesi Çengelköy’ün dünü bugününü konuştuk

Kültür Sanat Röportaj

Reneta Sibel Yolak’tan öğretmen anıları

Hepimizin okul anıları, yaşımız kaç olursa olsun hala dimağlarımızda. Yıllarca anlatır dururuz…. Bu kitabı okuduğunuzda kah güleceksiniz kah duygulanacaksınız, kah kızacaksınız, kah ağlayacaksınız.

Güncel Psikoloji

Erkeklerde Depresyon

Erkekler ile kadınların depresyonu neden farklı yaşadığı ile ilgili bilgiler henüz net olmasa da, muhtemelen beyin biyokimyası, hormonlar ve yaşam deneyimleri ile toplumsal cinsiyet rolleri gibi bir dizi faktörden etkilenmesi muhtemeldir.

Devr-i Alem

NATO

Uzmanlara göre Türkiye tarafı Finlandiya’dan ziyade İsveç’i sorun olarak görüyor. Her iki ülke de, 2019 yılında Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen ve YPG’yi hedef alan Barış Pınarı Operasyonu’nun ardından Türkiye’ye silah ambargosu uyguladı.

Kent Bellek Miras

Burgazadalı Sait Faik’in İnsanları

Vapur Burgazada iskelesine yanaşınca içimi bir heyecan kaplar. Yamaçlardan tepelere doğru kendi halinde, ağaçların arasında dinlenen evler, adanın içlerine doğru birer anı gibi ilerleyen sessiz sokaklar ve sanırım en çok da Sait Faik’in Kalpazankaya’

Işık ve deniz şenliğinde Kınalıada

Yarı Adalı, yarı Kumkapılı reisler vardı. Bunlar Türkiye’de balıkçılığı tesis eden adamlar. Karadeniz’de ‘gırgır’ denen tekneleri onlar zamanında iki sandalla yaparlarmış. Balıkçılık tarihinde Kumkapı - Samatya ve Kınalıada ayrı bir yerde durur.

Temiz Besleniyoruz, Çünkü Biz Buna Değeriz

Pratik Kayısı Kurutma Yöntemi

Devir, her şeyin en sağlıklısını tüketme devri. En makbul olanı da evde kendi hazırladıklarınız.